May 22

Ο Σκακιστικός Όμιλος Καβάλας στηρίζοντας την πρωτοβουλία του Εμπορικού Συλλόγου Καβάλας «22 ΜΑΪΟΥ 2015 – ΛΕΥΚΗ ΝΥΧΤΑ» (ανοιχτή αγορά ως τα μεσάνυχτα) διοργάνωσε ένα νυχτερινό υπαίθριο τουρνουά BLITZ στην οδό Ομονοίας.

May 18

Με τη συμμετοχή 15 ομάδων και με σύστημα νοκ-άουτ έγιναν από 26 Απριλίου έως 16 Μαΐου οι προκριματικοί αγώνες Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης για το Πανελλήνιο Ομαδικό Κύπελλο του 2015.

Κυπελλούχος Α.Μ.Θ. αναδείχθηκε ο Σ.Ο ΚΑΒΑΛΑΣ που προκρίθηκε στο top-16 του Πανελληνίου Ομαδικού Κυπέλλου και στις 31 Μαΐου θα αντιμετωπίσει στην Καβάλα την Ε.Σ. Θεσσαλονίκης.

Apr 20

Στον Προκριματικό Όμιλο Α’ Εθνικής Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης την άνοδο στην Α’ Εθνική κέρδισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ενώ ο Σ.Φ.Γ.Τ. Δράμας υποβιβάσθηκε στην Β’ Εθνική. Στον Ανατολικό και στον Δυτικό Όμιλο Β’ Εθνικής ΑΜΘ οι πρώτες στην κατάταξη ομάδες του Α.Ο. Ορεστιάδας και της Κηφισιάς Σερρών έδωσαν αγώνα μπαράζ στην Κομοτηνή με νικήτρια την ομάδα των Σερρών που κέρδισε την άνοδό της στον ΠΟΑ-ΑΜΘ.

ΠΟΑ – Α.Μ.Θ. Τελική Κατάταξη
1) Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2) Ο.Φ.Σ. Καβάλας
3) Σ.Ο. Ξάνθης
4) Σ.Φ.Γ.Τ. Δράμας

Β’ Εθνική – Α.Μ.Θ. Τελική Κατάταξη
Ανατολικός Όμιλος
                                      Δυτικός Όμιλος
1) Α.Ο. Ορεστιάδας                                       1) Π.Σ.Σ. Κηφισιάς Σερρών
2) Σ.Ο. Κομοτηνής                                         2) Σ.Ο. Δράμας
3) Σ.Ο. Φερών                                                 3) Γ.Α.Σ. Ηρακλής Καβάλας
4) Γ.Α.Σ. Σπάρτακος Διδυμοτείχου             4) Μ.Α.Σ. Γαλαξίας Δράμας

Apr 18

Τα Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Παίδων – Κορασίδων θα διεξαχθούν στο Ρίο Αχαΐας από 26 Ιουνίου έως 2 Ιουλίου και στους προκριματικούς αγώνες Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης που έγιναν στην Καβάλα από 14 έως 18 Απριλίου προκρίθηκαν οι Ζησιάδης, Μποζάνης (Παίδες Κ16), Μόσχου (Κορασίδες Κ16), Χασούρης (Παίδες Κ14), Ουμουτίδης (Παμπαίδες Κ12), Μιχαηλίδου (Παγκορασίδες Κ12), Καλαμούκος (Παμπαίδες Κ10), Αποστολακάκη (Παγκορασίδες Κ10) και Ιωάννου (Παμπαίδες Κ8).

Apr 17

Από 6 έως 17 Απριλίου έγινε στην Καβάλα το τουρνουά «Κύπελλο Πάσχα 2015» στο οποίο συμμετείχαν 4 από τους ισχυρότερους Καβαλιώτες σκακιστές, ο Γιώργος Κετζετζής (2245), ο Χάρης Τσακίρης (FM 2265), ο Θοδωρής Χρυσομάλλης (2138) και η Σταυρούλα Τσολακίδου (WIM 2285) που αγωνίσθηκαν μεταξύ τους με κυκλικό σύστημα round robin διπλών συναντήσεων (6 γύροι).

Apr 07

Στο ξενοδοχείο ERETRIA VILLAGE στην Εύβοια έγινε στις 4, 5 και 6 Απριλίου το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα με τη συμμετοχή 26 μαθητών από την Καβάλα στο Ατομικό Πρωτάθλημα οι οποίοι επέστρεψαν με 3 μετάλλια (2 χρυσά Αποστολακάκης, Καλαμούκου και 1 χάλκινο Μιχαηλίδου).

Στο Ομαδικό Πρωτάθλημα συμμετείχαν 3 ομάδες Σχολείων από την Καβάλα (1ο Γυμνάσιο, 2ο και 21ο Δημοτικό).

Mar 15

Οι ημιτελικοί αγώνες Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης για το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα του 2015 έγιναν στην Δράμα στις 14-15 Μαρτίου ενώ οι τελικοί αγώνες θα διεξαχθούν στις 4-6 Απριλίου στην Ερέτρια Ευβοίας.

Mar 08

Οι προκριματικοί αγώνες της Π.Ε. Καβάλας για το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα του 2015 έγιναν φέτος στις 7-8 Μαρτίου στο ξενοδοχείο LUCY.

Feb 21

Στο 1ο Tουρνουά Rapid που διοργάνωσε στις 21 Φεβρουαρίου ο Σ.Ο. Καβάλας στη μνήμη του Γενικού του Γραμματέα Δημήτρη Τσολακίδη, πρώτος νικητής με 6,5/7 αναδείχθηκε ο Χάρης Τσακίρης και δεύτερος με 5,5/7 ο Δημήτρης Ζησιάδης. Στην 3η – 7η θέση με 5/7 ισοβάθμησαν η Σταυρούλα Τσολακίδου, ο Θανάσης Εμμανουηλίδης, ο Σάββας Μανελίδης, ο Βασίλης Σταμάτης (1ος έφηβος) και ο Σωτήρης Τοπούζης.

Jan 27

Το Σάββατο 24 Ιανουαρίου στις 7 μ.μ. έγινε στο ξενοδοχείο ΩΚΕΑΝΙΣ η γιορτή κοπής της βασιλόπιτας του Σκακιστικού Ομίλου Καβάλας και οι βραβεύσεις των σκακιστών και σκακιστριών που διακρίθηκαν στη διάρκεια του προηγούμενου χρόνου 2014.  Στις 4 μ.μ. είχε προηγηθεί στο Εντευκτήριο του Σκακιστικού Ομίλου το καθιερωμένο τουρνουά Βlitz.

Jan 09

Στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κ20 και Κ18 που έγιναν από 2 έως 8 Ιανουαρίου στην Καβάλα, Πρωταθλητής Ελλάδας Νέων Ανδρών (μέχρι 20 έτών) για το 2015 αναδείχθηκε ο Δημήτρης Λαδόπουλος, Πρωταθλήτρια Νέων Γυναικών η Νέλλη Σερεφίδου, Πρωταθλητής Εφήβων (μέχρι 18 έτών) ο Γιώργος Παπαδόπουλος και Πρωταθλήτρια Νεανίδων η Ρεβέκα Σαλαχίδου.

Dec 31

Στους αγώνες του παραδοσιακού «Κυπέλλου Χριστουγέννων» που διοργανώθηκε φέτος για 31ο χρόνο στην Καβάλα, στην 1η – 2η θέση ισοβάθμησαν ο Άρης Δόρφανης και ο Ηλίας Καζαντζίδης με 5 βαθμούς σε 6 αγώνες ενώ τρίτος με 4,5/6 ήταν ο Παναγιώτης Καζαντζίδης. Στον Β’ Όμιλο Παμπαίδων μέχρι 10 ετών πρώτη νικήτρια αναδείχθηκε η Βάλια Αποστολακάκη με 5,5/6.