Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Παίδων – Κορασίδων 2007 (8, 10, 12, 14, & 16 ετών)

Τίτλος για τον Ηλία Καζαντζίδη, πολλές διακρίσεις για την Καβάλα

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στα αγόρια –14 ετών κατέκτησε ο Ηλίας Καζαντζίδης, παίρνοντας τα σκήπτρα από τον συμπαίκτη του στον Σκακιστικό Ομιλο Καβάλας, Αντώνη Παυλίδη. Μετά από μία συναρπαστική μονομαχία που έγινε στην κατηγορία, με συνεχείς αλλαγές στην κορυφή, έφτασαν οι δύο νεαροί Καβαλιώτες να ισοβαθμούν στην πρώτη θέση, πριν την έναρξη του τελευταίου γύρου. Ο Καζαντζίδης ευνοούνταν στην ισοβαθμία –μπαράζ δεν προέβλεπε η προκήρυξη- και με νίκη εξασφάλιζε το πρωτάθλημα. Πράγματι κέρδισε, όχι όμως και ο Παυλίδης που έμεινε εκτός τριάδας, 4ος.

Το καβαλιώτικο σκάκι ήταν μεταξύ των θριαμβευτών του Πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων- κορασίδων με 1 πρώτη θέση, 3 δεύτερες, 2 τρίτες και 12 από τα 24 παιδιά που μετείχαν, να τερματίζουν στην πρώτη 10άδα της κατηγορίας τους.

Ο Γιώργος Καφετζής έκανε ένα εκπληκτικό σερί νικών και έναν γύρο πριν το τέλος μοιραζόταν την κορυφή στα αγόρια –12 ετών, με τον Παντελή Τζουγανάκη. Η ισοβαθμία δεν τον ευνοούσε αλλά στον αγώνα με τον Παπαδόπουλο κινδύνευε ακόμη και η δεύτερη θέση, την οποία τελικά κατέκτησε. Μετά την 30η θέση τερμάτισαν, στην ίδια κατηγορία, ο Δήμος Χατζηχρυσάφης (32ος), ο Χαράλαμπος Τσακίρης (35ος) και ο Θεόπιστος Αρσονιάδης (55ος).

Οι χαμένοι βαθμοί στους πρώτους γύρους κόστισαν στη Μαρία Μανελίδου που δεν μπόρεσε να κάνει το νταμπλ μέσα στο 2007 κατακτώντας τον τίτλο στις 16χρονες. Μάζεψε τους ίδιους βαθμούς με τη Ζωή Ιορδανίδου, αλλά έμεινε δεύτερη στο κριτήριο της ισοβαθμίας. Στην ίδια κατηγορία η Μαρία Λίμα κατέλαβε τη 13η θέση.

Η πιο θεαματική ανατροπή που επιβραβεύτηκε με την 3η θέση στα αγόρια –16 ετών, έγινε από τον Γιώργο Κετζετζή. Αγνώριστος μέχρι τον 4ο γύρο που βρισκόταν στην 30η θέση, έκανε μία ισοπαλία και τέσσερις σερί νίκες στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος. Οσο για τον Βεργή Κουσίδη, τερμάτισε 31ος.

Η Αλεξία Μόσχου, ένα κοριτσάκι 8 ετών, κατέκτησε τη 2η θέση στην κατηγορία της. Στον 9ο γύρο έφερε ισοπαλία με τη Λιάπη, αποτέλεσμα που την ευνόησε στην ισοβαθμία. Η άλλη Καβαλιώτισσα παίκτρια, η Μαρίνα Τσακίρη, κατετάγη 14η.

Εξαιρετική ήταν η τριπλή παρουσία στα κορίτσια –10 ετών, με τη Δέσποινα Σερεφίδου να κατακτά την 3η θέση, την Αγγελική Καφετζή να τερματίζει 6η και την Αννα Ραϊσα Φαχιρίδου 11η. Ανάλογη παρουσία είχαμε και στα αγόρια –14 ετών, που πέρα του διδύμου Καζαντζίδης- Παυλίδης, ο Χαράλαμπος Σκουλάκης ήταν 13ος και ο Θόδωρος Χρυσομάλλης 19ος.

Η ήττα στον τελευταίο γύρο στέρησε από τη Νικολέτα Κυπράκη τη 2η θέση στις 12χρονες. Τελικά τερμάτισε 4η και η Μαρία Κελίδου 10η. Με νίκη επί της Σπύρου, η Δήμητρα Βάτκαλη θα ανέβαινε από την τρίτη στη δεύτερη θέση. Έφερε ισοπαλία και τερμάτισε 5η στα κορίτσια –14 ετών.

Στα αγόρια –8 ετών, ο Δημήτρης Μποζάνης κατέλαβε την 8η θέση με τους ίδιους βαθμούς που είχε και ο τέταρτος. Ο Χρήστος Χρυσομάλλης τερμάτισε 15ος. Στα αγόρια –10 ετών, ο Στέλιος Θεοδώρου και ο Τριαντάφυλλος Μπακιρτζής κατέκτησαν τους ίδιους βαθμούς, αλλά ο πρώτος πήρε καλύτερη θέση στην τελική κατάταξη με το κριτήριο της ισοβαθμίας.

Πρώτη δύναμη στην υποδομή
Χάρη στις εξαιρετικές εμφανίσεις των παικτών του, ο Σκακιστικός Ομιλος Καβάλας αναδείχθηκε η κορυφαία ομάδα του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Συγκέντρωσε τη μεγαλύτερη βαθμολογία αθροιστικά σε κάθε κατηγορία και κατέκτησε αυτόν τον τιμητικό τίτλο, αποδεικνύοντας ότι η ποσότητα μπορεί να συμβαδίσει με την ποιότητα. Στην άτυπη ομαδική κατάταξη, τη 2η θέση κατέλαβε ο Κύδων Χανίων και την 3η ο Φυσιολάτρης Νίκαιας. Οι 24 Καβαλιώτες που αγωνίστηκαν

1) Ηλίας Καζαντζίδης: Πρωταθλητής Ελλάδας στα αγόρια –14 ετών με 7,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

2) Μαρία Μανελίδου: 2η στα κορίτσια –16 ετών με 7,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

3) Αλεξία Μόσχου: 2η στα κορίτσια –8 ετών με 6,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

4) Γιώργος Καφετζής: 2ος στα αγόρια –12 ετών με 7,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

5) Δέσποινα Σερεφίδου: 3η στα κορίτσια –10 ετών με 6,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

6) Γιώργος Κετζετζής: 3ος στα αγόρια –16 ετών με 6,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

7) Νικολέτα Κυπράκη: 4η στα κορίτσια –12 ετών με 5,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

8) Αντώνης Παυλίδης: 4ος στα αγόρια –14 ετών με 6,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

9) Δήμητρα Βάτκαλη: 5η στα κορίτσια –14 ετών με 6 βαθμούς σε 9 αγώνες.

10) Αγγελική Καφετζή: 6η στα κορίτσια –10 ετών με 5,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

11) Δημήτρης Μποζάνης: 8ος στα αγόρια –8 ετών με 6 βαθμούς σε 9 αγώνες.

12) Μαρία Κελίδου: 10η στα κορίτσια –12 ετών με 5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

13) Αννα Ραϊσα Φαχιρίδου: 11η στα κορίτσια –10 ετών με 5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

14) Χαράλαμπος Σκουλάκης: 13ος στα αγόρια –14 ετών με 5,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

15) Μαρία Λίμα: 13η στα κορίτσια –16 ετών με 4,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

16) Μαρίνα Τσακίρη: 14η στα κορίτσια –8 ετών με 4 βαθμούς σε 9 αγώνες.

17) Χρήστος Χρυσομάλλης: 15ος στα αγόρια –8 ετών με 5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

18) Θόδωρος Χρυσομάλλης: 19ος στα αγόρια –14 ετών με 5,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

19) Στέλιος Θεοδώρου: 21ος στα αγόρια –10 ετών με 5 βαθμούς σε 9 αγώνες

20) Τριαντάφυλλος Μπακιρτζής: 25ος στα αγόρια –10 ετών με 5 βαθμούς σε 9 αγώνες

21) Βεργής Κουσίδης: 31ος στα αγόρια –16 ετών με 4,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

22) Δήμος Χατζηχρυσάφης: 32ος στα αγόρια –12 ετών με 5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

23) Χαράλαμπος Τσακίρης: 35ος στα αγόρια –12 ετών με 4,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

24) Θεόπιστος Αρσονιάδης: 55ος στα αγόρια –12 ετών με 3,5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

Οι 13 τίτλοι

Με το πρωτάθλημα του Καζαντζίδη, οι τίτλοι της Καβάλας στα νεανικά έγιναν 13. Αναλυτικά:

Εφηβοι –20 ετών (1): 1999: Κώστας Μαρκίδης.

Παίδες –14 ετών (2): 2006: Αντώνης Παυλίδης, 2007: Ηλίας Καζαντζίδης.

Παμπαίδες –12 ετών (3): 1991: Αρης Δόρφανης, 2005: Αντώνης Παυλίδης, 2006: Χαράλαμπος Σκουλάκης.

Παμπαίδες –10 ετών (1): 2004: Χαράλαμπος Σκουλάκης.

Νεανίδες –20 ετών (2): 1985: Αννα Μαρία Μπότσαρη, 1986: Αννα Μαρία Μπότσαρη.

Νεανίδες –18 ετών (2): 1999: Ζωή Παπαδοπούλου, 2007: Μαρία Μανελίδου.

Παγκορασίδες –10 ετών (1): 2006: Μαρία Κελίδου.

Παγκορασίδες –8 ετών (1): 2004: Μαρία Κελίδου.